В края на 2016 година се проведе обучителната програма „Лидери в земеделието“, която бе организирана и финансирана от Фондация „Америка за България“ и се реализира в САЩ. Личните си впечатления от обучението разказа за Фермер.Бг Рангел Матански, съпредседател на Националния съюз на говедовъдите в България (НСГБ).

 

16 животновъди ще заминат на обучение за млечно и месно говедовъдство в САЩ

 

Обучението се е състояло от лекционна и практическа част, с посещение на обекти свързани с цялостния процес по производство, преработка, логистика, финансиране, браншова дейност и коопериране в производството на краве мляко.

 

Матански разказва, че всяка сутрин практици или професори от елитни американски университети са ги запознавани с материала за деня, след което започвала практическата част с посещение на подходящ обект и представяне на добри практики.

 

Основните теми, които са разглеждани в производствената част са били хранене, технологии на отглеждане, здравен статус, мастити, методи и способи за постигане на максимална млечност, причини за загуба на тегло и млечност след раждане и др. За всеки посочен проблем се е представяло потенциално решение.

 

Най-силно впечатление на Матански е направил фактът, че цялата верига от производство на фуражи до произведеното жълто сирене, през логистиката и финансирането се осъществява от кооперативи, които са собственост на самите фермери. За тях остава единствено ангажиментът да произвеждат, в която дейност също биват подпомагани.

 

 

По време на обучението всеки е имал възможността да се запознае с аспектите от дейността на кооператив „DairyFarmers of America”, койтоe най-големият млечен кооператив в Америка. За 2014 година активите на кооператива са в размер на3,404 млрд. долара. Мащабът на посетените ферми, членове на кооператива, е в диапазона от 3 000 до 10 000 млечни говеда.

 

„Няколко ферми правят обща инвестиция и постигат специализация в отглеждането им. След раждане женските телета биват превозвани до общ обект и след определен месец на бременността юниците биват връщани в съответното стадо, от където са дошли. Нашата група имаше възможността да се запознае с технологията за отглеждане на телета в такава ферма“, разказва Матански.

 

Той е впечатлен от способността на американските му колеги да постигат ниски производствени разходи на фона на кризата с ниските изкупни цени.  Добра практика в тази посока е коопериране при отглеждане на телетата и юниците, който процес изисква голям финансов ресурс и широк набор от знания и умения.

 

„Следващото ни представено ниво в кооперирането бе в преработката. Разликата между цената на суровината и крайния млечен продукт се разпределя между съдружниците фермери, чрез инвестиция в общо предприятие. По този начин те си гарантират стабилност в изкупуване на произведеното сурово мляко и получават допълнителни доходи от добавената стойност в крайния продукт“, обяснява говедовъдът. Той разказва как транспортът на суровото мляко и произведените крайни продукти се осъществявал от притежавана от кооператива транспортна фирма до собствено преработвателно предприятие – „Southwest Cheese“, което е сред най-големите в света. Всеки ден в него влизали да се обработват 140 броя 20 - тонни цистерни със суровина. Технологичният процес на преработка е организиран по интересен начин, при който в края на производствената линия излизат големи разфасовки сирене в дървени боксове и вакуумирани опаковки.

 

 

В учебната програма е включена тема за финансирането, която е била подробно разяснена. „С финансовата помощ на държавата земеделците създават кредитни кооперации, една от които посетихме и ние. Техния принцип на работа е кредитополучателите да придобиват дялово участие, което им гарантира възвръщане на част от платените лихви под формата на дивиденти в края на годината. По този начин цената на кредита, която се заплаща става по-ниска“, обясни Матански, като добави, че и темата за субсидиите също е била засегната.

 

„На всеки зададен въпрос от наша страна за директно или косвено подпомагане от американското правителство под формата на субсидии бе даван отрицателен отговор. Единствено бизнес ориентацията помага на фермерите да оцелеят при ниските цени на суровото мляко, от които се оплакваха и нашите колеги зад океана“, разказва Матански.

 

В обучението са представени и различни софтуерни продукти, чрез които се следи и организира производствения процес. Очаква се скоро да бъдат предлагани и на нашия пазар.

 

В момента тече покана за набиране наговедовъди, желаещи да се включат във второто обучение, което предстои през 2017 година. Крайният срок за подаване на документи е 31.01.2017 година. Кандидатите трябва да попълнят формуляр за кандидатстване, който може да изтеглят от сайта на фондацията, а с одобрените по документи ще се проведат интервюта.