Хранителното меню на прасетата, което съдържа значително ниво на рапично брашно и фураж DDGS, може да подпомогне процеса на растеж в сравнение с начина на хранене, базиран на соя със сходни хранителни характеристики, съобщава pigprogress.net.

Прасетата и зайците служат като индикатори за вируса Зика

Това означава, че то може да измести соята в бъдеще, гласи едно от заключенията в проучване, проведено от ECO FCE, финансирано от Европейската комисия (ЕК). Посветено е на подобряването на хранителния режим с цел понижаване на екологичните ефекти от отглеждането на прасета и бройлери.

От ECO FCE са обърнали специално внимание в изследването си върху ефекта от храненето на животните, структурата на червата и профила на микрофлората, както и на геномиката на животните с цел по-добро разбиране на взаимодействието между тези ключови фактори за определяне на ефикасността на използвания фураж.

Заместник координаторът на ECO FCE, д-р Елизабет Магован, от Agri-Food and Biosciences Institute (AFBI) в Белфаст, Северна Ирландия, смята, че в хранителните формули трябва да използват сурови съставки, добавки и процеси, които снабдяват животните с желаното количество нутриенти и то във форма, оптимална за усвояване от червата. Не на последно място този режим на хранене трябва да се постига на ниска цена.



За целта учените са проучили обширно въвеждането на ензими и фитогенни фуражни добавки в широк спектър от базови хранителни съставки. Проучени са и процеси като екструдиране, накисване и хранене с течности.

Хранителните менюта, бедни на соя, са били ключов фокус в изследването, тъй като има желание да се понижи употребата на соя в целия ЕС, уточнява д-р Магован.

Комбинацията от рапично брашно и фураж DDGS представлява важен източник на протеин, когато диетичният режим е беден на соя.