Тази интелигентна пръскачка разпознава засетите култури и пръска всичко останало с хербицид. Технологичната концепция, която е намерила приложение в разпознаването на лица във Facebook, е готова да разпознава растения, за да се бори с плевелите в реално време, съобщава propozitsiya.com, позовавайки се на agweb.com.

Робот сади семена и открива болните растения

Основното преимущество на новата смарт пръскачка на компанията Blue River Technology е нейната безпрецедентна селективност в борбата с плевелите.

Роботът-убиец може да понижи разходите за хербициди с 90%, работи със скорост 9,5 км/ч и представлява диаметрална противоположност на масово използваните пръскачки.



Непрекъснатият процес на разпознаване на растенията и внасянето на хербициди по нещо наподобява работата на струен принтер, само че тук в е полеви условия.

Устройството представлява съчетание между компютър, камера, сензори, резервоари и дюзи, способни да пръскат един тип растения и да пропуснат друг.

Компютърът е програмиран да търси зададени култури. Всички останали биват третирани с хербицид.



Машината се състои от 8 реда, като всеки един от тях са инсталирани по 2 камери – отзад и отпред. Първата камера предава непрекъснат поток от снимки на централния компютър, който на всяка секунда прави от 10 до 100 операции по оценка на изображенията.

Дюзите разпръскват препарата върху всяко конкретно растение.

Втората камера е разположена отзад и записва процеса, за да позволи на компютъра в хода на действие да коригира своята работа. Пръскачката използва мощна видеокарта Nvidia, която се използва в игри и графични компютри.

Хорхе Еро, генерален директор и съучредител на компанията, подчертава прецизността на пръскачката.


Точността на отделните дюзи дава възможност за използване на неселективни хербициди с непрекъснато действие. Ние внасяме 1/10 от традиционна норма хербициди, казва той.

По думите на Мак Киле, вицепрезидент по търговските операции в Blue River Technology, истинското чудо се случва там, където плевелите и насажденията са вплетени едни в други.

За пръскачката е важно разстоянието между плевела и културното растение, казва Мак Киле.



Едно от преимуществата на пръскачката е, че може да намали разпръскването на капките. Дюзите са способни да пускат по-големи капки.

През сезон 2017 пръскачката, която носи името See&Spray, щ работи на няколко места в САЩ. Компанията разчита, че в края на годината ще бъдат пуснати първите модели за търговски цели.

Хорхе Еро обещава цената им да бъде в пределите на цените на пръскачките екстра клас. В САЩ пазарът на хербициди възлиза на 5 млрд. долара годишно. В цял свят той се оценява на 25 млрд. долара.