От 15 март 2017 година Турция въведе вносни мита за руските селскостопански продукти. Митото, което Русия трябва да плаща, за да внася в нашата съседка е 130% за пшеницата и царевицата и 36% за олиото, пише руското издание „Известия“. 
 
 
За вноса на слънчогледовото олио, освен задължението от 36%, има и минимална митническа стойност на продукта, която е 1500 щатски долара за тон. Според Министерството на земеделието в Москва това е невъзможно при сегашната цена от 800 долара за тон.
 
 
Освен оскъпяването за пшеницата, царевицата и олиото, мито ще се плаща и за ориза - 45%, слънчогледовото брашно - 13,5%, боба – 9,7% . 
 
На 15 март Турция премахна Русия от списъка на страните, които внасят селскостопански продукти без обмитяване. До тогава руските продукти имаха безмитен режим, ако се внасят за преработка или износ в трети страни. А когато стоката бе насочвана към вътрешния пазар се дължеше мито 130%. Сега това задължение се разпростира върху целия внос на селскостопански продукти от Русия към Турция, което значително увеличава разходите на руските износители.
 
Руското Министерство на земеделието смята въвеждането на мита за натиск и отхвърля такъв начин за връщане на руския пазар на забранените турски селскостопански продукти, съобщиха от ТАСС.
 
 
Такива мерки може да доведат до пълно спиране на вноса на руска пшеница, царевица, боб, ориз и други селскостопански продукти в Турция, пише ТАСС.