Байер България е компания с дългогодишен опит в растителната защита, позната със своите иновации и революционни решения в царевица. В рамките на Байер Агро Арена 2017, компанията представи нови и иновативни технологии на земеделците в Кнежа.
 
Събитието се превърна в традиционно и утвърдено място, където родните производители могат да споделят опит и да получат професионално мнение. Платформата се състоя още в Старозагорско и Добричко, а за доброто настроение на фермерите се погрижи Ути Бъчваров. 
 
 
По време на Байер Агро Арена в Кнежа, стотици земеделци се убедиха в ползата от решенията, които представи водещата компания. На събитието бе представена цялостна технология в царевица  с продукти за почвено и такива за вегетационно приложение.  
 
"Показахме много доброто действие на новата технология от Байер - Капрено. Защо е технология? Затова, защото това е продукт, който контролира перфектно широколистни и житни плевели, като вегетационен хербицид, но уникалното е, че има много добро остатъчно почвено действие, с което помага да нямаме вторично заплевеляване. С други думи тази технология позволява, в определени ситуации, да се мине без почвен хербицид и направо с Капрено, третирайки царевицата, да сме спокойни, че ще имаме както контрол на поникналите плевели така и на тези, които предстои да поникнат", каза Жечо Мурзов, мениджър Продажби в Байер България, дивизия КропСайанс.
 
 
Пред земеделските производители от Кнежа бе представен и един много интересен продукт, който дава изключително категоричен ранно вегетационен ефект върху широколистните и житни плевели, когато е приложен в точния момент.
 
На пазара от 2 години, много от земеделските производители избраха да се доверят на Аденго и през тази стопанска година. Един от тях е домакинът на полето, който сподели пред камерата на Фермер.БГ за невероятните резултати, които е постигнал.
 
"Царевицата ни е в много добро състояние, при тази дъждовна пролет, залагайки както винаги на Аденго, не се притеснявам от нищо. Колкото повече вали, толкова по-чист е посева. На 100% в трети лист Аденго вегетативно, 40 милилитра. В момента имам около 5 хил. декара царевица само с Аденго, в които няма да влизам втори път за коригиращо пръскане", коментира Красимир Пеловски.
 
Ненадминати в царевица, Байер България показаха още един продукт - едно от последните постижения на компанията при хербицидите в царевица. Лаудис е името на продукта, който постави изцяло нови стандарти за безопасност, бързина и спектър на контролирани плевели.
 
"Освен Аденго и Капрено, това което показахме тук е уникалното действие на Лаудис. То е познато от вече над 10 години, но това, което е много важно и за момента е фактът, че царевицата е вече във фаза 6-7-8 лист, а в някои случаи и в по-напреднала фаза и оттук нататък единственото решение, което може безопасно да се използва в царевицата, е Лаудис. Лаудис е известен с прозвището си – безплатният хербицид, затова защото за разлика от всички останали продукти на пазара, прилагайки го в царевицата - няма никакъв негативен ефект върху културата, а напротив – в някои ситуации имаме позитивен ефект върху добива, затова защото в Лаудис има известно количество азот, което може да бъде усвоено от царевицата", разказа Мурзов.
 
 
Някои от зърнопроизводителите пък изцяло се доверяват на продукта на Байер в царевица - Мерлин Флекс.
 
"Най-вече използвам продуктите на Байер в царевица, защото винаги след третиране с тях полетата са ми оставали чисти и съм доволен от тях", коментира Тодор Кирилов, земеделски производител от Русенско.
 
Акцентът в слънчоглед бе поредното уникално решение от Байер. Шадоу може да бъде комбиниран с други продукти, благодарение на високата си селективност. Той има уникален механизъм на действие, по-различен от предлаганите до момента и може да преодолее резистентност, създадена при балур, троскот и пирей.
 
В рапица Байер България предложи и нова селекция хибриди от линията InVigor. Те са селекционирани на базата на канадския опит, с което се и отличават от останалите продукти на пазара. 
 
"В нашето стопанство отглеждаме 3500 дка рапица в момента. Ползваме Протеус за борба с вредителите. На есен ползваме Фоликур, който е стар продукт и всичко го познават, но тази година заложихме и на техния нов фунгицид Пропулс за борба със склеротинята при рапица. За сега ефектът е добър, но ще преценим като ожънем рапицата, тъй като тогава ще се види дали склеротинята я има или я няма най-добре", категоричен е Пламен Пенчев, земеделски производител от Бяла Слатина.
 
 
По време на агро шоуто земеделците имаха възможност да се уверят и в най-иновативните продукти за третиране на пшеница и ечемик. Един от тях е Юнта Куатро, който освен, че предпазва културите от всички неприятели, се бори и с болестите, които биват пренасяни със семената.
 
"Юнта Куатро дава контрол и на насекомите като един сериозен неприятел в най-ранната възраст от развитието на културата. Юнта дава контрол на телените червеи, които през последните години се забелязват все повече в някои полета и създават сериозен проблем при пролетниците. Юнта успешно контролира листните въшки, които са преносители на вируси, които се проявяват малко по-късно във фазите на развитие на пшеницата и разбира се един неприятел, който е свързан най-вече с леките почви и слагането на пшеницата на повторка - житен бегач. По този начин осигурихме чист старт на пшеницата независимо от неприятелите, които са тук на това поле и тя успя да се развие добре през есента", подчерта Милен Мильов, регионален мениджър в Байер България, дивизия КропСайанс.
 
Специалистите от Байер споделиха и трудностите, с които са се сблъскали. След сериозната зима и продължителното задържане на снежната покривка при пшеницата, в района на Кнежа на много места се е развила снежна плесен. 
 
"Следейки ситуацията през месец март, пшеницата постепенно излезе от условията на зимен покой и като цяло първоначалният натиск от септориоза и брашнеста мана не беше висок. Точно поради тази причина ние решихме да задържим първото внасяне на хербицид с фунгицид до средата на месец април. Тогава беше извършено третиране със Секатор и Солигор. Както се вижда от контролата, която не е третирана, именно в този момент сме извършили стопиране на септориозата. Тя е останала в ниските етажи от развитието на растенията и не създаде повече проблем до края на вегетацията. Благодарение на своята селективност, Секатор ни позволи да изнесем това третиране на втори стъблен възел и по този начин най-ефективно да контролираме плевелите на това поле и да не позволим излизането на вторично заплевеляване, каквото би могло да се получи в условията на едно ранно третиране", допълни той.
 
Домакинът на полето Красимир Пеловски работи с продуктите на Байер повече от 20 години.
 
„Продуктите са просто уникални и затова сме се насочили към тази фирма защото и в пшеницата, и в царевицата по-добро - няма. В пшеницата на 100% съм третирал площите със Солигор, второ пръскане, късно пръскане със Сфера Макс, около 10-11 май. В момента пшеницата ми е перфектна. То се вижда и на полето“.
 
Вторият фунгицид на полето с пшеница бе сложен във фаза цъфтеж на 10-ти май. Той бе насочен основно срещу защита на последните два листа на стъблото на пшеницата, класа и развитието на фузариум по него.
 
"Авиатор е новото фунгицидно приложение на Байер, което се отличава с изключително висока ефективност по отношение на гъбните болести, които се развиват в страната. Благодарение на своята формулация, Авиатор осигурява една дълготрайна защита от 60 дни по отношение на причинителите на тези болести и също така дава един изключително стабилен зелен ефект, който за условията в България, при всички положения, е желан и не бива да се пренебрегва", прибави Мильов.
 
 
Ечемикът на демо полето бе третиран с Юнтра Куатро, като обеззаразител. Като през пролетта е направено третиране със Секатор, Солигор и Зантара във флагов лист. Опитът показа, че при нетретираната контрола се е развила дрешлера, докато третираният ечемик е оснала здрав.
 
"Едната част от полето беше третирана с новия растежен регулатор на Байер – Серон. Нещата се получиха перфектно, защото преди 5-6 дни, през това поле премина буря с доста дъжд и ечемикът, който не беше третиран със Серон видимо полегна. Много ясно се видя границата между приложението на Серон и този ечемик, който беше оставен без растежния регулатор", каза още той.
 
Земеделският производител Борислав Горанов е друг от доволните клиенти на компанията, който изцяло се доверява на Байер в борбата с болестите.
 
„С продукти на Байер работя основно в царевица и ечемик. В царевица работя с Лаудис, още откакто се внася в България, може би над 10 години, защото пръскам в много късна фаза. А в ечемика пръскам с Юнта Куатро, като обеззаразител и след това двата фунгицида Сфера Макс, като първи и Солигор. Много съм доволен. Към момента няма никакви болести и много добре работят. Байер е номер едно в царевица за мен. За толкова години просто няма място за сравнение“.