Надявам се тази година процента на вписалите се в Регистъра на тютюнопроизводителите да бъде значително завишен, защото той не е прищявка на някого. Според мен с промените в Закона за тютюна и тютюневите изделия, както и благодарение на двата регистъра за тютюневите производители и за търговските оператори, сме направили крачка напред към стабилизиране на бранша. Това каза председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и президент на UNITAB Цветан Филев в интервю за Фермер.БГ.
 
Г-н Филев, до 31-ви март всички земеделски производители, които отглеждат тютюн, трябва да се впишат в Регистъра на тютюнопроизводителите. През 2016г. вписаните в него бяха малко над 6000 тютюнопроизводители. Смятате ли, че тази цифра ще се запази?
Това е една цифра, която не може да се прогнозира. Единствено би могло да се проследи цикъла на регистрация в Регистъра на тютюнопроизводителите. Точната цифра за 2016 г. е 6107 броя регистрирани и тук притеснителното е, че в България с тютюн се занимават около 16 хил. земеделски производители. Надявам се тази година процента да бъде значително завишен, защото регистърът не е прищявка на някого затова да се работи на светло, а по-скоро е продукт на Закона за тютюна и тютюневите изделия и на новите наредби, според една, от които критериите за регистрация, са вече ясни. 
 
Какво е нужно на тютюнопроизводителите, за да се впишат в регистъра?
Първото нещо, което трябва да покажат тютюнопроизводителите в общинските служби по земеделие, по регистрация, е договор за производство и реализация на тютюневата суровина, сключен с търговски оператор. При сключване на договор търговският оператор поема ангажимента да изкупи произведеното количество тютюн, което означава, че тютюнопроизводителите имат осигурен пазар за своята продукция. Вторият критерий е да покажат правно основание на терена, който имат намерение да разсадят с тютюн. Тук трябва да се отбележи, че правно основание трябва да покажат собствениците на площи с над 5 дка тютюн, докато за тези под 5 дка – няма такова изискване. Третият критерий за вписване в регистъра е тютюнопроизводителите да покажат предавателно-предавателен протокол от предходната стопанска година за реализация на количеството тютюнева суровина, като за тези тютюнопроизводителите, които не са отглеждали тютюн през 2016 г., това условие не важи.
 
Срокът за вписване в регистъра може да се удължи. До кога е възможно да се случи това тази година?
Правна възможност за удължаване на срока има министърът на земеделието и храните, като това отново е възможност, регламентирана в Закона за тютюна и тютюневите изделия. Възможно е два пъти да се удължи срока за изкупуването на тютюна с по 1 месец. В конкретния случай, тази година удължаването на срока веднъж може да бъде до 30 април и още един път до 31 май.
 
 
Какви са санкциите, ако не се впишат тютюнопроизводителите, а отглеждат, пренасят, продават и манипулират тютюн?
Санкциите ще се определят индивидуално според естеството на нарушението, като допълнително ще бъдат фиксирани. От 1 януари стартира нов регистър, тъй като всяка година той се обновява. Препоръчвам на тютюнопроизводителите да се впишат, защото всеки земеделски производител, който произвежда тютюн, а не се е вписал в регистъра, попада под ударите на закона, за това, че отглежда, пренася, предава, продава и манипулира тютюн по незаконен начин. Това, което искахме да постигнем и го направихме със Закона за тютюна и тютюневите изделия, е секторът да излезе на светло. Мисля, че с тези промени и благодарение на двата регистъра за тютюневите производители и за търговските оператори, сме направили крачка напред към стабилизиране на бранша и определяне на ясните му правила.
 
Как върви тазгодишната изкупна кампания?
Изкупната кампания за реколта 2016 година е към своя край. От трите основни групи тютюн – Бърлей, Кабакулак и Басми са изкупени около 98% от тютюна. Останалите 2% предстоят да бъдат изкупени до средата на месец февруари. Очакваше се това да се случи към края на януари, но поради лошите метеорологични условия, изкупуването на тютюна се забави.
 
В какъв размер са произведените количества за различните сортови групи тютюн?
От сортова група Басми са произведени около 6700 тона, като още 130 тона трябва да бъдат изкупени. От сортова група Кабакулак са произведени 1600 тона, като остават да бъдат изкупени още около 70-80 тона, а от сортова група Бърлей са произведени 1200 тона, от които остават да бъдат изкупени още около 30 тона. Четвъртата сортова група, която е Виржиния, изостава в изкупуването. От нея са произведени над 6000 тона, от които 4000 са изкупени. 
 
В съпоставка с предходната година каква е статистиката?
Спадът на произведения тютюн през 2016 г. е в размер на 34% спрямо предходната година. През 2016 г. общият произведен тютюн в страната е около 15 700 тона, докато през 2015 г. бяха произведени над 23 000 тона тютюна.
 
 
Какви са цените?
Все още не са пристигнали данните от търговските оператори за изкупните цени, но може да отбележим, че при сортова група Басма има скок в цената от 10 до 15% в отделните общини, а при втората ориенталска група Кабакулак повишението в цените е в размер на 10%. През 2015 година средната изкупна цена на тютюна, сорт Басма бе около 6 лв./кг, докато през тази година имаме реализирана продукция на цена от 7,80 лв./кг. При Кабакулак миналогодишните цени бяха в размер на 3,30-3,40 лв./кг, а тази година стигат до 4 лв./кг, което е добър знак за тютюнопроизводителите от Североизточна България. Средните изкупни цени при сортова група Бърлей са същите като миналогодишните – от 3 лв./кг до 3,05 лв./кг, докато при изкупната цена на четвъртата сортова група – Виржиния, има лек спад и цената е около 4 лв./кг до 4,20 лв./кг.
 
Според Вас на какво се дължи това повишение и случайно ли е то?
Не, повишението на средната изкупна цена на тютюна не е случайно. Тютюнопроизводителите през 2016 г. се постараха да произведат тютюн и да заготвят тютюнева суровина с много по-добро качество. Втората причина е това, че в момента работим с актуални на пазара сортове, които се наложиха през последните 3-4 стопански цикъла. 
 
Смятате ли, че този ръст в цената от 10-15% ще върне част тютюнопроизводителите?
Не мога  да прогнозирам такъв елемент. Това ще стане ясно след като се разсадят предадените площи с тютюн. Според мен по-скоро тези, които наистина са приели факта, че трябва да работят и да се занимават професионално с тютюнопроизводство. Именно те може би ще получат добър стимул да увеличат площите си. Колкото до останалите, за тях не мога да кажа дали ще се завърнат,  тъй като това е право на избор.