Задържането на цените на фуражите на по-ниски нива ще има положителен ефект върху производството и себестойността на месото. Високото предлагане и силната конкуренция ще задържат ниски нива, което ще се отрази на брутните маржини на производителите. Очаква се през 2017 г. да има ръст в производството и търговията с месо в световен мащаб. Това сочи анализ на Центъра за икономически анализи в селското стопанство (CAPA).
 
 
По данни на института и съгласно предвижданията на USDA за 2017 година, можем да очакваме световното производство на месо от трите основни вида да нарасне с около 2% и да надмине десетгодишните средни равнища. Най-силен ръст спрямо предходната година се предвижда при свинското месо (2,60%). Ръстът ще се дължи основно на повишаване на произвежданите количества в Китай, САЩ и Бразилия. След по-слабата 2016 година в Китай, който е и най- големият производител на свинско месо в света, през 2017 година се очаква известно възстановяване. В същото време, Китай се опитва да преструктурира географски своето производство на свинско, като го изнесе в по-далеч от  урбанизираните територия и от крайбрежието, което неминуемо ще се отрази на производството и е много вероятно силните нива на внос да продължат и през настоящата година.
 
Търсенето и консумацията на свинско месо нараства ежегодно. По-ниските цени го правят най-предпочитаното червено месо и предвижданията са тази тенденция да се запази и през следващите години. Китайският пазар влияе силно на търговията със свинско месо в световен план. Очакванията са, че повече страни ще получат достъп да китайския пазар, като по този начин конкуренцията ще се засили, а цените ще бъдат притиснати надолу, като основна роля тук ще играят валутните курсове. През 2016 г., ЕС изпревари САЩ по пазарен дял в Китай, като основна роля за това изигра именно по-слабото в сравнение с долара евро.
 
 
Русия успява да компенсира намалелия внос с ръст във вътрешното производство. Стабилното търсене и възможността за инвестиции в сектора допринасят за развитие на свиневъдството, като дори при отпадане на руското ембарго, руският пазар за внос няма да е същият.
 
Производството на говеждо месо ще продължи своя възходящ тренд в световен мащаб (1,38% ръст). Ръст се очаква при повечето от основните страни производителки, най-вече в страните от Северна и Южна Америка. Сред лидерите, единствено в Австралия и Нова Зеландия ще има спад в произвежданите количества за поредна година. Спадът в производството на говеждо в тези страни се дължи на няколко поредни години със суша, които ограничиха качеството на наличните пасища и принудиха животновъдите да ограничат размера на стадата си. През 2016 положителните климатични условия и падналите дъждове подобриха състоянието на пасищата, като се очаква през 2017 да започне възстановяване на стадата. Това ще се отрази в ограничаване на броя животни за клане.
Въпреки влошеното икономическо състояние на Бразилия, слабият реал създава предимства пред износа от страната. През 2017 година по предвиждания на USDA именно Бразилия ще заеме първа позиция по износ на говеждо в света, следвана от Индия (голяма част от износа от е на биволско), Австралия и САЩ.
 
 
При агнешкото и овче месо се наблюдава известно намаление на предлагането, което върви с задържане и увеличение на търсенето, откъдето и цените през последните 1-2 години (2014 и 2015 г) се покачиха. Световен лидер в производството на овче месо е Китай, заемащ 24% световен дял. Австралия и Нова Зеландия са следващите по големина производители респективно с 8% и 5% и същевременно са и най-големите износители. 
 
Средното глобално производство и потребление се предвиждат да растат с около 1% годишно - по-бързо отколкото през първото десетилетие.
 
Търсенето ще бъде основно доминирано от Китай, където се очаква ръста в доходите да се увеличава с потреблението на агнешко месо, използвано в ежедневната кухня на китайските домакинства. В ЕС търсенето ще е слабо, може да намалее, поради което ЕС няма да бъде атрактивен пазар за износ.