Селскостопанските инвеститори трябва да се справят със съвременните рискове в селскостопанската индустрия, да се подготвят за нарастващата нестабилност в утрешния ден и да се адаптират към фундаменталните промени в индустрията в бъдеще време, казва Марк Садлер, консултант по рискове и пазари в Световната банка, съобщава agfundernews.com.

Смарт контролерите предвиждат, съобразяват се и докладват


Експертът вярва, че променящата се динамика в хранителната и селскостопанската индустрия в световен план поставя както предизвикателства, така и възможности за инвеститорите.

Променящата се динамика включва различните тенденции в потребителските предпочитания, в частност повишаване на търсенето на месо в развиващите се страни, но също така и климатичните промени, казва Садлер.



По думите му селското стопанство в продължение на стотици години се е адаптирало, докато човекът е започнал да го развива. След това се е развивало по-бързо от други променливи, свързани с обществото и околната среда.

Предизвикателството днес е, че изоставаме от тези променливи и това поставя индустрията под голямо напрежение, смята експертът от Световната банка.

В Северна Америка например промените в температурите вече оказват влияние върху фермерската работа. Това води до нови предизвикателства и възможности за селскостопанската индустрия и инвеститорите.

По-високите температури изтласкват царевичните насаждения по на север. Като резултат фермерите в Канада започват да оглеждат царевица, макар до преди години да не са и мечтали за това.



Това е прекрасна възможност за канадските фермер, но не и за американските им колеги, при които климатът става все по-горещ.
Садлер дава като пример реколтата от царевица през 2012 г., когато сушата нанесете сериозни загуби.

Бъдещето на селското стопанство в САЩ не изглежда обещаващо, тъй като климатът става все по-горещ, допълва експертът.

Решението на проблема може да се търси в иновативните технологии, конкретно биотехнологични разработки като генетично модифициране и разработване на други биологично продукти. За съжаление, няма панацея, смята Садлер.

Според него надежда дава комбинацията от нови технологии, за да се устои на новото нормално. Трудностите обаче са много.



Дори и да разполагате със семенна покривка, която издържа на недостиг на вода, ако изобщо нямате достъп до водни ресурси по време на вегетационния период, няма да има реколта.

Издръжливостта на суша е много полезна, когато разполагате с ограничено количество вода, но нито една технология срещу сушата не може да накара една култура да се развива без никаква вода.

Когато говорим за използване на нови технологии, фермерите и инвеститорите трябва да планират в близко бъдеще, в средносрочен план и в дългосрочен план. Освен това трябва да се подготвят за това, което се изисква, на всеки един от тези етапи.

Това може да означава инвестиране в инфраструктура или използване на технологии за ограничаване на рискове в краткосрочен план.



Според Садлер земеделието в световен план е в преход и онези, които се адаптират технологично, ще бъдат печелившите в дългосрочен план.

Следващото поколение фермери ще използва широко технологиите и прецизното земеделие, смята експертът. Той забелязва не само по-млади хора в селското стопанство, но и стабилното навлизане на жени в бизнеса. Последните имат свое виждане за потребностите и подходи на развитие в сектора, както и по отношение на климатичните промени.

Инвеститори, иноватори и фермери трябва да се срещат с местните потребители и да отговарят на техните потребности, допълва експертът от Световната банка. Търсенето на повече протеини от животински произход е предизвикателство предвид ограничената земеделска земя в световен план. Има възможности за нови производители или източници на протеини, извън месото.