Ще има ръст на производството на горски плодове до 800 000 т през 2019 г. и до 900 000 т през 2021 г., съобщи Международната организация за производство на синя боровинка по време не ежегодишния Global Berry Congress в Ротердам, пише propozitsiya.com, позовавайки се на данни от мониторинга на чуждестранната преса.

Суперплодовете завладяват света

По данни на Международната организация световното производство на синя боровинка за последваща реализация на пазара през 2016 г. възлиза на 425,5 хил. тона и още 229,5 хиляди тона – за преработка. Общо се получават 655 хиляди тона.

От 2008 г. площите със синя боровинка са нараснали над 2 пъти – до 134 000 ха. Голяма част от тях се намират в Северна и Южна Америка.

Темпото на увеличаване на площите със синя боровинка на двете места през последните години се е забавило, но има съществен ръст в Перу, Испания и Мароко.



Източник: pixabay.com

Действащият президент на Международната организация за производство на синя боровинка, австралиецът Питър Макферсън, смята, че в бъдеще е възможен ръст. За целта продукцията трябва да е готова на време, да се предлагат най-добрите сортове с подобрен вкус и в иновативна форма за продажба.

По данни на Джон Шефорд, представител на американската компания Naturipe Added Value Foods, 52% от произведената синя боровинка се преработва.

Отчитайки прогнозата за годишен ръст от 5% в периода до 2025 г., отрасълът ще се сблъска със сериозни предизвикателства, като се има предвид, че разликата в цената на продукцията на пазара и на замразените плодове в разгара на сезона намалява.



Източник: pixabay.com

Шефорд подчертава важната роля на селекционерите. Те трябва да се съсредоточат върху подобряване на вкусовите свойства именно на замразените горски плодове. Това ще бъде от полза, ако сегашният потенциал на отрасъла се запази.