Сега е моментът стопаните да реорганизират сеитбооборота и да преценят какво да засеят на проблемите места, които голямата суша на есента през 2016 година донесе. Това сочи проф. д-р Дарина Вълчева от Института по земеделие в Карнобат в свой анализ.
 
 
Зърнопроизводството за реколта 2017 година стартира с голяма суша през есента на 2016 година, която затрудни обработката на почвата и нормалното поникване на есенниците. Поради това голяма част от площите на рапицата, особено в Южна България, на пшеницата и ечемика останаха недобре гарнирани. Не са малко и незасятите площи. Към момента състоянието на площите с рапица в южната част на страната е критично. Ще се наложи разораване на места. 
 
 
След студената и снежна зима неудачите за зърнопроизводителите няма да са само тези. След стапянето на снеговете есенниците не са в добро състояние. Има пропаднали растения в резултат от дебелата снежна покривка, която се задържа повече от месец, от образувалата се ледена кора, довела да задушаване и изтегляне. На места полетата са преовлажнени, а растенията удавени. Като цяло сезон 2017 година се очертава да е труден. През него всеки от производителите добре трябва да прецизира разходите, които ще направи по отглеждане на културите.
 
За местата с пропаднали посеви добра алтернатива са зимнопролетните и пролетни сортове ечемик. Ечемикът е култура с голям полиморфизъм от зимни, зимнопролетни и пролетни форми. Това дава възможност той да се засява от края на септември до края на февруари, а в някои райони на страната и до края на март. 
 
 
Сега е моментът стопаните да реорганизират сеитбооборота си и да преценят с какво ще засеят проблемните места. Институт по земеделие – Карнобат предлага добра гама от зимнопролетни сортове ечемик – Веслец, Перун, Обзор и Орфей и пролетен сорт Венера. Сортовете Веслец, Перун и Обзор са стари сортове ечемик, доказали своите качества в годините. От тях се получават добри добиви с отлично качество на зърното. Нов сорт сред зимнопролетните е сорт Орфей.
 
Най-ценното качество на сорта е високата му сухоустойчивост. Той преодолява леко засушаванията и въпреки стресовите условия на отглеждане формира високи и относително постоянни по години добиви. Това му качество го определя като изключително ценен за ечемиченото производство, което е поставено при условията на все по-променящ се към затопляне климат при резки засушавания във важни от развитието на растенията фази. Сорт Венера е първият пролетен сорт ечемик, селекция на института. Признат е за оригинален през 2016 година. Добивите от него се изравняват с тези на зимните сортове. Сортът е високо сухоустойчив с висока хранителна стойност на зърното.