Въпросът за липсата на профилирана работна ръка и желание сред младите хора да се занимават с научна работа набира все по-голяма сила. В тази връзка Институтът по фуражни култури в Плевен и председателят на Селскостопанската академия (ССА) обсъдиха на работна среща възможността за осигуряване на стипендии на студенти, които след това да започнат научната си кариера в институтите на академията.
 
Институтът по фуражни култури в Плевен е единственият, който произвежда семена от национални, високоадаптирани към местните условия сортове фуражни култури. 
 
В рамките на срещата бяха обсъдени още перспективата за развитието на сортопроизводството и цялостното развитие на института. Дискутирани бяха основните направленията на работа на колектива, приоритетите и проблемите. 
 
 
Николов отбеляза, че е необходимо разработването на единна скала за определяне на основното възнаграждение на различните категории служители в системата, която да бъде обвързана с минималната работна заплата за страната. За допълнително възнаграждение, получено от реализиране на научни продукти - сортове, хибриди, производствени технологии, препарати и т.н. „таван“ не трябва да има. Формирането на възнагражденията на колектива по този начин, ще стимулира творческия процес, търсенето на научно – приложния ефект, което ще е от ползва за земеделските производители и цялото общество.
 
Обсъдена беше и необходимостта от назначаване на научен работник по селекция на животните, тъй като институтът е единственият в страната, който работи с едно от националните ни богатства в животновъдството – Плевенската черноглава овца.