„Земеделието е основен приоритет за страната ни и за правителството и подготовката на кадри в този сектор е изключително важна, с цел успешно прилагане на добрите европейски практики и методи” – това гласи част от празничното слово на Министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов по повод старта на новата учебна година.

Тъй като обаче през последните години нито едно правителство, и в частност Земеделско министерство, не отдаде нужното внимание на проблема с подготовката на кадри за селското стопанство, през новата учебна година, много от специализираните училища едва сформираха паралелки. Редица класове пък дори не бяха сформирани заради липсата на желаещи кандидати. В същото време, специалностите в Аграрните университети си остава последно желание в списъка на кандидат - студентите, като повече от тях нямат реално желание да се развиват в тази насока професионално.


И как да има желаещи деца и студенти, които да се специализират в областта на селското стопанство, след като техническата база в специализираните училища и университете е изключително остаряла, а практическата подготовка далеч не може да се конкурира с работата със съвременните технологии.  Методологията на обучение също върви с години назад, в сравнение на новостите в агро сектора и съвременната конюнктура в селското стопанство.

На първия учебен ден Фермер.БГ разговаря с директора на Професионалната гимназия по аграрни технологии в Павликени Надежда Иванова. През тази година в училището са сформирани едва три паралелки – едната след 7-ми клас „Селски туризъм” (с конкурсни изпити) и две паралелки след 8-ми клас (по документи). Преди 6 години учениците са били около 520, а сега са с 200 по-малко – 320 деца, което реално показва едно прогресивно намаляване броя на учениците в селскостопанското училище, коментира тя.

Материално-техническата база в училището е отлична. Сградата е санирана и газифицирана. Кабинетите са обновени, разполагат с бели дъски и мулти-медия. Това обаче не е достатъчно, защото реално най-голямото липсващо парче от пъзела е липсата на съвременна техника, по която да се обучават учениците. Реално, децата в училището не познават новите технологии и машини, с които работят земеделските производители.

Най-новият трактор, който е българско производство, училището е закупило преди четири години. Останалите трактори, на които се обучават младите механизатори са стари ЮМЗ-та. Училището работи съвместно с местни земеделски производители. В техните бази и стопанства ученици карат част от своята практика. Местните фирми обаче не са големи и нямат възможност за финансова помощ и за осигуряването на стажове на децата.

Истината е, че за да се обезпечи и да се вкара в училищата нова техника, са необходими много средства. В момента обаче те не могат да бъдат осигурени, тъй като броят на специализираните школа е над 90. Това са обсъждали на национално съвещание (на 8 и 9 септември) директорите на училищата в направление „Селско стопанство”. Новото правителство и  Министерството на земеделието и храните извади като приоритет развитието на земеделието и селското стопанство, успоредно, с което трябва да върви и подготовката на кадри. Именно затова е нужно в най-скоро време да се набележат конкретни мерки и действия в това направление, защото кризата за квалифицирани кадри в сектора ще става все по-осезаема и ще дърпа в обратна посока развитие на селскостопанския бранш.

В официалното си приветствие към учениците, родителите и учителите Министър Найденов заявява още: „Най-предпочитана през новата учебна година е специалността „Механизация на селското стопанство”, следват желаещите да изучават професия „Фермер” и професия „Икономист” – специалност „Земеделско стопанство”. С подготвени кадри ще се подпомогне и  развитието на селските райони в България.

Да, с подготвени кадри наистина може да се подпомогне развитието на селските райони в България. За да има подготвени и конкурентни кадри обаче, е необходимо да се осъществява реална, а не само вербална политика за насърчаване на обучението в направление Селско стопанство.

По темата четете още:

Професията фермерство нежелана от младите и недолюбена от институциите

снимка: veselin_chavdarov

© 2009 Всички права запазени. Позоваването на източник Фермер.БГ е задължително!