Тютюнът, като законно отглеждана суровина, заслужава мястото си наред с животновъдството и зърнопроизводството. Това каза Цветан Филев, президент на Асоциацията на тютюнопроизводителите в Европа (UNITAB) и председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите-2010 (НАТ-2010) за Фермер.БГ.
 
 
„Смятам, че няма нито един тютюнопроизводител или тютюнопреработвател, който да смята, сектор „Тютюн“ не заслужава да бъде третирана наравно с другите браншове. Като законно отглеждана култура, има право да се нареди до другите сектори“, обясни Филев.
 
В понеделник (17 юли) Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн в Европейския съюз (ELTI) проведе първото си работно заседание след учредяването си в края на месец май. Събитието се проведе в Рим, Италия, а целта на срещата бе финализиране на общата позиция между европейските организации, относно бъдеща Обща селскостопанска политика  (ОСП) след 2020 г., с която сектор „Тютюн“ да изрази мнение по време на Европейския дебат.
 
„Още с учредяването на ELTI се обединихме по отношение на позиции, поведение и организираност. Никога не сме имали различия между тютюнопроизводителите и тютюнопреработвателите на европейско ниво, ставайки въпрос за социалната позиция за равнопоставеност на сектора в бъдещата ОСП след 2020 г.“, коментира президентът на UNITAB. Ето и позицията на бранша за бъдещата ОСП:
 
 
Придържане към първоначалните цели на ОСП
В сърцевината на обсъжданията са екологичното и социалното влияние на земеделието. Въпреки че осъзнават необходимостта от справяне с екологичните предизвикателства, тютюнопроизводителите предупреждават законодателите и регулаторите за разводняването, което би отклонило ОСП от нейните исторически цели. Освен целите, касаещи безопасността на храните и екологичното благосъстояние, трябва да се обърне внимание и на социално-икономическите предизвикателства, стоящи пред земеделския сектор. Въпреки че земеделската криза засяга много стопанства, ОСП трябва да се съсредоточи предимно върху трудовата заетост, достойния живот на фермерите и регионалното развитие.
 
Възстановяване на критерия за трудова заетост на полагаемото му се място
От съществена важност е следващата ОСП да е пригодена към семейно земеделие, като например земеделие, свързано с отглеждането на тютюна, което може да подпомогне регионалното развитие и да подсили жизнеспособността на нашите територии. Освен това, обучението подсилва конкурентоспособността на малките и средни стопанства, позволявайки на фермерите да решават икономическите, административните и цифровите проблеми по-ефективно. Обучението на младите фермери е критично важно за привлекателността на земеделието. Инвестициите в обучения за земеделските професии трябва да е приоритет на ОСП.
 
Инструменти за стабилизиране на доходите
UNITAB твърдо се противопоставя на бюджетното орязване на ОСП, която трябва да остане на същото ниво, и призовава за продължаването на преките помощи. Задължително инструментите за управление на кризите и застрахователните системи трябва да бъдат подсилени, така че да могат да предпазят европейските фермери от фалит, в случай на природни бедствия или пазарно дерегулиране. Отглеждането на тютюна, като форма на земеделие би могло да бъде отчетено от тези инструменти и да не бъде маргинализирано, както се случи при премахването на стимулиращите помощи през 2010.
 
 
Опростяване на административните процедури
Тъй като тези административни пречки могат да бъдат пагубни за правилното управление на стопанствата, ОСП може да стане по-ефективна, с оглед опростяване на формалностите и изискванията, които фермерите трябва да спазват. Въпреки това опростяването не трябва да предизвика стандартизиране на ОСП инструментите, предвид на разнообразието на европейското земеделие и необходимостта от конкретни секторни мерки.
 
Подкрепа за развитието на междубраншовите организации
Обединявайки европейските производители (UNITAB) и преработватели (FETRATAB), ELTI е първата европейска междубраншова организация, измежду всички земеделски производства. Европейския тютюнев сектор се превръща в авангард и доказва, че е на фронтовата линия, за да защитава интересите на европейското земеделие. Този опит може да бъде използван в другите сектори. UNITAB предлага следващата ОСП да подкрепи изграждането на междубраншови организации, на европейско и национално ниво, за да се повиши тежестта на фермерите във веригата на стойностите.
 
Президентите на двете браншови асоциации - Асоциацията на тютюнопроизводителите в Европа (UNITAB) и на Асоциациятата на преработвателите на тютюнева суровина в Европа (FETRATAB), както и президента на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн в Европейския съюз (ELTI) ще участват в среща на високо ниво с DG Agri (Парламентарната комисия в ЕП). 
 
Очаква се бордът на ELTI да вземе решение и за организиране на работна среща с еврокомисар Фил Хогън през месец октомври 2017 г. в Брюксел, предхождана от второ работно заседание на междубраншовата организация в София през месец септември.