Пликчетата за готови за изпращане в Томск, на Алтай, както и на още десетина места, където ще бъде тествана новосибирската пшеница. Разработените сортове са няколко в зависимост от различните климатични зони, съобщава nsktv.ru.

Износът на зърно от порта във Варна е с ръст от 10,5%


Тези, които издържат на агроизпитанието, ще бъдат районирани. Този път обаче не за научни цели, а за използване в земеделието.

Разработването на сортовете е плод на много години труд. А именно сега започва дългият път на кръстосване на новия сорт.

Хиридите от първото поколение се отглеждат в „пшенични ясни“. Това са камери за ускорено отглеждане.

Растенията са кръстосани миналата година и едва сега се появяват първите кълнове. За да се ускори развитието им, всяка нощ автоматично се пуска осветлението.



Температурата в камерите е 22+ градуса.

Така учените спестяват цяла година. Във всяка клетка има отделен хибрид с желаните свойства. Например от „майката“ – силен имунитет, от „таткото“ – висок добив.

Засега учените не разполагат със сорт, а само със селекционна линия. В работата им има хиляди разработки. Именно така в продължение на години те се трудят, а ако резултатът не е положителен, цялото усилие е отишло напразно.

Поколение след поколение учените подбират най-добрите растения. Селекционният „филтър“ е безпощаден: до финала ще стигнат само 1-2%.

За да се създаде сорт, на хибрида са му необходими 15 години, през които минава през всички тестове, казва Виктор Советов, старши научен сътрудник в Сибирския научноизследователски институт по растениевъдство и селекция.

В момента се тества пролетна пшеница „Новосибирская 61“, която дава 3000 кг на хектар, а в благоприятни условия – над 5000 кг на хектар.



На изпитания е подложен и още един сорт с гени на житняк и със завиден имунитет срещу кафява ръжда и брашнеста мана.

Не можеш да излъжеш природата. Има закон за баланса: ако нещо добавим, нещо ще бъде елиминирано. Интересното в работата ни е да открием златната среда, казва Иван Лихенко, ръководител на Сибирския научноизследователски институт по растениевъдство и селекция, филиал Цитология и генетика.