Ние сме убедени, че се нуждаем от амбициозна Обща селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. Тя е единствената напълно интегрираната за Европа, а ние се нуждаем от интегрирана Европа.
 
Това каза Фредерик Мишел, представител на френското министерство на земеделието и храните, по време на втория дебат „ОСП след 2020 – Изборът на България“, организиран от Института за агростратегии и иновации и фондация ИнтелиАгро. 
 
Поглед към политиката на Франция
82% от територията на Франция се използва за горско и селско стопанство, стана ясно от презентацията на експерта.
 
„Имаме много разнообразно селско стопанство. Като цяло се опитваме да подкрепяме малките и средни стопанства. Също така да разрастваме и фамилното фермерство. Ние не искаме да противопоставяме един модел на друг“, обясни Мишел. 
 
 
По думите му Франция е един от най-старите бенефициенти на ОСП и годишно усвоява над 9 млрд. евро. 
 
„Нашите проблеми са свързани с младите фермери и сектор „Животновъдство“. Този сектор е много важен за нас и годишно ние посвещаваме 7,4 млрд. евро именно за развитие на животновъдството. Имаме и разпределително плащане за дребните фермери“, допълни той.
 
Франция за ОСП след 2020

„В момента все още се дискутира какво трябва да бъде нашето вътрешно решение, но въпросите за създаването на работни места и територииите продължават да съществуват. Ние смятаме, че има нужда от опростяване на ОСП и предлагаме 3 оси за размисъл“, коментира Мишел.
 
Първа ос - Създаване на работни места, растеж и конкурентноспособност във веригата на доставки
 
„Тук искаме разделни плащания. Съфинансирането не е добра идея. Свързаните плащания също са важни, но пък търпят критика. Основно подходът трябва да бъде насочен към продукцията, свързана с опазване на околната среда. Трябва да се подобрят иновациите, необходимо е и да се подпомогнат фермерите, но и работещите в хранителната индустрия“, обясни експертът.
 
Втора ос - Опазване на околната среда и развитие на териториите 
 
„Зелената политика е много важна за нас, тя трябва да остане, но да бъде опростена. Трябва да сме по-амбициозни и да включваме нови критерии. Биологичното земеделие, разбира се, също трябва да бъде подкрепяно“, каза Мишел.
 
Трета ос – Гъвкавост и еластичност 
 
„Смятаме, че трябва да се запазят инструментите за регулиране на пазара. Те не са много популярни в България, но тези мерки, които се взеха в резултат на млечната криза, дадоха ефект. Следва да се подсилят и подобрят, но само при нисък риск. Тогава ще могат да се решават на ниво ферми. И чак тогава големият риск трябва да бъде решаван на европейско ниво“, заключи Фредерик Мишел.