Центърът е в изцяло обновен кабинет, разполага с интерактивна дъска и компютърни конфигурации, мултимедия и др., които дават възможност на посещаващите го да имат по-голяма комуникативност, резултатите от проведени уроци или презентации ще могат да се изпращат по електронен път до родители на ученици, напр.
 
Центърът е изграден с финансова помощ в размер на 10 050 лв., осигурени от   фондация “Америка за България”. Гости на откриването бяха д-р Лин Драфт, член на Съвета на директорите на фондацията и Десислава Тальокова, изпълнителен директор на клона на фондацията за България, зърнопроизводители и бивши ученици. Кабинетът е оборудван с интерактивна дъска и компютърни конфигурации. Лентата на новата придобивка преряза кметът на Добрич Детелина Николова. Американците са посетили гимназията още през февруари и са предложили съвместно сътрудничество. От наша страна са очаквали идеи.
 
Изхождайки от географското положение на учебното заведение, ръководството решава да изгради центъра, за да обедини младите хора. Ще бъдат канени и лектори от Добруджанския земеделски институт с възможност за обмяна на опит при прилагането на новостите в областта на селскостопанското производство, хуманно отношение към животните и т.н. Целта е кабинетът да стане „ковачница за млади фермери”.
 
Гостите днес останаха доволни от видяното и обещаха сътрудничество за в бъдеще. Разгледаха материално-техническата база на гимназията и са поискали нови идеи за осъвременяването й. В проекта има заложени стипендии, които ще бъдат дадени на най-изявените ученици, работещи активно в центъра. Още 2 училища в страната са получили грант от фондация “Америка за България”. Това са земеделската гимназия в Русе и ветеринарната в Ловеч. Днес и утре гостите ще бъдат на посещение там.
 
През април възпитаниците на добричкото аграрно училище спечелиха първото национално състезание “Млад фермер”, организирано от МЗХ и така добавиха в бюджета си още 10 000 щ.д., като дарение. Със средствата е закупена 6-редова сеялка за окопни култури. По принцип ПГАС, като всяко държавно училище разполага с руски клас машини – ТК 80, ТК 82, ЮМЗ за управлене, като за оран използват и ТК 150 и К 700. Земеделски производители осигуриха много материални награди и стипендии на ученици, а заелите първите 3 места имат право да кандидатстват в Техническия университет в Русе и в аграрния в Пловдив. Двама от тях вече са студенти, 12-класничка ще присъедини към тях догодина.
 
372 ученици се обучават в момента в гимназията със 104-годишна история. Специалностите са: техник на селскостопанска техника; фермер – земеделец; икономика на земеделското стопанство; техник-технолог в хранително-вкусовата промишленост (съответно: месо и мляко); задочна форма на обучение – монтьор на селскостопанска техника. Най-голям интерес кандидат-гимназистите проявяват към специалността фермер-земеделец, сподели Господинов. Това е характерно за региона, откъдето са и възпитаниците на ПГАС. Финансиращ орган на училището е МЗХ, а работодател – МОНМ. То разполага със 125 дка земеделска земя, върху която са обособени различни растениевъдства – от зърнопроизводство до овошки. Само пщениците са 6 вида. Освен в Добрич, селскостопански училища в областта има още в Ген. Тошево и Каварна.      
 
Аграрният университет в Пловдив тази година проведе изнесен кандидат-студентски изпит в добричката гимназия през март, за да спести пътя и парите на учениците във време на криза. От 24 явили се кандидат-студенти от всички добрички училища са приети 18.