В предишния материал ви представихме огромното влияние на изкуственото осеменяване (ИО) в млечното говедовъдство. Във втората част на материала ще ви запознаем с ИО при другите – месодайни говеда, свине, овце и кози и птици.
 
Месодайни говеда
В САЩ месодайните говеда са много повече от млекодайните. Технологията на обработка на сперма и осеменяване на месодайните крави е подобна на тази при млекодайните, но управлението на месодайните крави в ИО е по-трудно. Много крави се намират на обширни пасища, където откриването на еструса и събирането на животни за осеменяване е икономически неефективно. Поради това делът на говедата осеменявани изкуствено е малък. Там, където малки групи от месодайни крави се отглеждат в заграждения, еструс цикъла може да бъде синхронизиран с различни препарати и кравите да бъдат осеменени изкуствено поне веднъж. В програмите за хибридизация ИО има предимство понеже използването на сперма е по-евтино отколкото отглеждането на бици от различни породи.
 
 
Свине
ИО на свине най-напред е започнато от Иванов в Русия в началото на ХХ век. Нерезите се обучават лесно да заскачат манекени. Всички изкуствени вагини разработени за получаване на сперма от нерези дават възможност за прилагане на налягане към главата на пениса или за тази цел се използва ръка облечена в ръкавица. 
 
Когато са разработени жълтъчно-фосфатни, жълтъчно-цитратни и млечни разредители за сперма от бици, те са използвани или модифицирани за сперма от нерези включително и за охладена сперма.
 
Големи усилия са положени за замразяване на сперма от нерези след успешното използване на замразена сперма от бици. Много модификации на разредители и процедури на замразяване са разработени, включително и метода на замразяване в гранули, който първоначално е развит в Япония. Заплодяемостта и броя на родените прасета намаляват при използването на замразена сперма от нерези, така че използването на замразена сперма е ограничено до специалните развъдни програми. Свежо разредена сперма се използва при 99 % от изкуственото осеменяване на свине. Бързият транспорт на разредена сперма дава възможност на фермерите да се възползват от комерсиално произведената сперма от нерези. Големи корпорации увеличават използването на най-добрите си нерези при прилагане на ИО. Осеменяването се извършва от работниците във фермата с обем на една доза 80 мл. и концентрация 3х109 сперматозоида. Повече от 50 % от свинете в САЩ се осеменяват изкуствено и около 80 % се опрасват с повече от 10 прасенца на прасили. ИО на свине нараства с феноменални темпове.
 
 
Овце и кози
Ранни разработки за ИО на овце са започнати на широк фронт в Русия, където колхозите създават идеална възможност за прилагане на програми по ИО. Китай също има интензивна програма за ИО на овце. ИО се разпространява в Централна Европа след това намира широко комерсиално приложение във Франция и Бразилия. 
 
Кочовете и пръчовете могат да бъдат обучени да работят с изкуствена вагина. За получаването на сперма от голям брой кочове в практиката, електроеякулацията е резултатна процедура и е използвана и при много други животни.
 
Използването на замразена сперма при козите дава задоволителна фертилност при условие, че спермата е аплицирана дълбоко цервикално или в тялото на матката. При овцете това е трудно постижимо. Поради това маточното осеменяване с лапароскоп е необходимо за постигането на висока фертилност при тях. В по-ново време Максуел 1999 г. използва успешно интрацервикално осеменяване при добавяне на семенна плазма към криоконсервирана сперма от кочове преди използването й за осеменяване.
 
Птици
ИО намира широко разпространение в птицевъдството. Поради лесното получаване на сперма от птици и достатъчното количество птици в големите развъдни ферми, ИО е използвано интензивно със свежо получена сперма. Използва се 100 % за оплождането на пуйки, тъй като там естественото покриване е трудно. Свежо получена сперма от петел е една от първите типове сперма, която е била замразена. Въпреки това криоконсервираната сперма от птици е с намалена фертилност и замразяването на сперма от птици е все още в експериментална фаза.
 
 
Статията е изготвена от Диана Босашка, главен експерт по репродукция в ГД УГРРП, по материал на R. H. FOOTE - Department of Animal Science, Cornell University, Ithaca.