Навлизането на ГМО в страната ни ще бъде пагубно за българската природа и за българското биопроизводство, заяви категорично Ивелин Желязков (Izhel) в предаването Референдум по БНТ тази вечер. По време на дискусията за промените в закона за ГМО защитниците на тезата, че законът не трябва да се либерализира – Ивелин Желязков, земеделски производител и биотехнолог, член на Социалната мрежа на българските фермери Фермер.БГ, Светла Николова, председател на Сдружение Агролинк и Веселина Ралчева, председател на Национална асоциация „Биопродукти”, член на Фермер.БГ безапелационно и изключително аргументирано обориха опонентите си Снежана Благоева – юрист в Министерство на земеделието и храните, Калин Илиев - дир. коорд. по въпросите на ЕС и международно сътрудничество в МОСВ и доц. д-р Божин Божинов - декан на Агрономически факултет, АУ Пловдив.

Експертите се оправдаваха с това, че българското законодателство трябва да се хармонизира с европейското и че ЕК вече е наложила наказание на страната ни заради нехармонизираното законодателство в тази сфера. В същото време обаче защитниците на традиционното българско производство ги обориха с писмо, което днес са получили от ЕК и, в което се посочва, че в действителност към страната ни няма стартирала наказателна процедура.

Необходимо е правителството категорично да реши ще се отглежда ли в България ГМО или не, защото в момента самите управляващи си противоречат като от една страна заявяват, че в България трабва да се запази традиционното биопроизводство на екологично-чисти продукти, а в същото време чрез освобождаването на ГМО, това е невъзможно, коментира Светла Николова от Агролинк.

Научно обосновано Ивелин Желязков пък успя да обори твърдението на доц. Божин Божинив, който заяви, че след отглеждането на ГМ култура, на същото място, без проблеми, можело да се отглежда не ГМ култура. Съжителството на ГМО и не-ГМО на една територия, е несъвместимо, заяви Желязков.

От дискусията стана ясно още, че контролът върху освобождаването, отглеждането и производството на ГМО, който управляващите претендирaт, че ще се осъществяват, всъщност е много трудно осъществим (да не казваме неосъществим).

80% от страните членки на ЕС са против отглеждането на ГМО. Самото либерализиране на закона ще доведе до огромни икономически загуби за традиционното българско земеделие, което е единственият сектор в страната ни, който бележи ръст от 3% през 2009 год, заяви Веселина Ралчева

След края на дискусията зрителите на Референдум заявиха категоричната си позиция в отговор на въпроса: „Смятате ли, че в България може да се упражнява строг контрол върху отглеждането и използването на генно модифицирани култури?” – 93,36% посочват като отговор НЕ, и едва 6,64% дават положителен отговор ( по данни на онлайн изданието Референдум ).