Фермерите в страната са притеснени от това, че тази обвързаност по схемата за обвързана подкрепа вкара млечните ферми в зависимост с мандрите. Освен това заради високата бройка животни по схемата за овце и кози-майки под селекционен контрол се очаква получаването на по-ниска ставка. При сринатата и сриващата се цена на млякото, при много ниската цена на агнешкото, която имахме за Великден, при този наплив от румънски агнета, производствените ферми са изправени пред паника затова какво ще се случи с нас. Това каза Янка Попова, председател на Националната овцевъдна асоциация (НОА) за Фермер.БГ.
 
 
„Доказването с финансови документи за реализирани количества мляко доведе до патова ситуация в момента, а именно да имаме цени на суровото овче мляко от 0,90 лв. до 1,20 лв./литър. В последните 5 години не си спомням да сме имали подобни цени. Тази година за Великден цената на агнешкото беше от 4,50 лв. максимум до 5 лв.“, обясни Попова.
 
Както Фермер.БГ пръв писа повечето от мандрите във Врачанско и Плевенско отказват да изкупуват овче мляко.
 
„Този проблем все още съществува във Врачанско. Не знам как овцевъдите там ще съумеят да докажат нужните литри мляко. По време на пътуващия семинар за овцевъди минахме през различни градове на страната. В Силистра колеги ни споделиха, че тяхната кампания по изкупуване на млякото протича от 1 март до 30 юни. На въпроса защо, ни обясниха, че така работели мандрите и тяхната цена е 1,20 лв./литър мляко“, коментира председателят на НОА.
[news]
 
В средата на месец април, Симеон Караколев, съпредседател на НОА съобщи за Фермер.БГ, че има опасност ставката по Схемата за овце-майки и кози-майки под селекционен контрол да се срине на 60 лева. Янка Попова разказа повече.
 
„Имаше действия от наша страна във връзка с този проблем. Проведоха се срещи, в които участваха развъдните организации. При тях наистина се получи проблем с кандидатствалите животни. В момента тече някаква корекция и контрол на това до колко всяка развъдна организация е спазила вътрешните решения, които Съвета по генетични ресурси е взел преди време“, обясни тя.
 
По думите й в тази насока се работи, като все още обаче няма финални данни
 
„Надяваме се когато редовното ръководство на МЗХ започне работа, тези данни да бъдат сведени до наше знание. Освен това се надяваме пред нас да бъдат представени и последните индикативни изчисления по схемата, защото наистина съществува такава опасност от намаляване на ставката, която ни притеснява“, заключи Янка Попова.