Наблюдаваме спад между 30-40% в цената на малините, което бе тенденция не само у нас, но и в един по-голям мащаб. Това каза в интервю във връзка с тазгодишната реколта, европейското субсидиране и бъдещето на малинопроизводството у нас председателят на Българска асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните (БАМ) Божидар Петков пред Фермер.БГ.
 
 
Г-н Петков, каква може да определите, че беше годината за малинопроизводителите?
За малинопроизводителите годината бе много динамична. Имахме сериозни абиотични и климатични фактори като слани, дъждове, а сега отново сме притеснени от такива ранни слани. От друга страна недостигът на работна ръка е още повече осезаем, защото голяма част от младите хора заминават за чужбина; по-възрастните стават още по-възрастни и имат по-малко възможности да работят на полето, така че трудностите са свързани с няколко основи фактора. Тази година, за разлика от миналата, се наблюдава 30-40% спад в цените, което не е само в България, но се наблюдава в по-голям мащаб, може би заради по-високите цени през миналата година. Също така голяма част от преработвателите редуцираха употребата на малини в техните стоки или преминаха на алтернативни плодове. 
 
Какви са цените?
Тази година цените бяха в рамките от 2,70 лв. до 3,20 лв., а миналата година бяха от 3,50 лв. до 4.20 лв.
 
 
Ако трябва да направим съпоставка между тази година и миналата година, какви бяха добивите?
Имаше бум на създаването на нови насаждение и преценката не може да бъде точна, защото имаме голям брой млади насаждения, които влизат в общата бройка на насажденията, но като добив не влизат, защото не са плододали. Въпреки това през тази година имаме редица стопанства, които показаха добри добиви, които са малко над средните за страната - между 500 кг и 800 кг, но имаме и рекордьори, които в стопанствата си имат над 1200-1300 кг добив.
 
Казвате бум, наистина се наблюдаваше една тенденция – все повече производители започват да отглеждат малини, смятате ли, че това е обвързано с европейското финансиране?
Смятам, че до голяма степен е обвързано, да, но както и на предишни събития сме информирали нашите производители - червените плодове, заради техните силно изразени антиоксидантни свойства намират все по-голямо приложение, както в пряката консумация, така и в преработвателната промишленост. Както казах и по-рано преработвателната промишленост търси едни по-ниски цени, а България е на трето място по индустриална малина. На пресния пазар в Европа доминират страни като Испания, Франция и други, по-близо до европейския пазар, в рамките на 500 км до 800 км. Ние сме на около 2000 км и оттук идва трудността за реализиране на малината в прясно състояние на този пазар. На пресния пазар цените са между 8 евро и 12 евро, по моя информация, която цена е наистина примамлива, но за съжаление, този пазар не е достъпен на нас, въпреки, че и България прави опити за пробив на него. 
 
 
Вече започнаха дискусиите за това какво ще се случи след 2020 година, какво смятате, че ще бъде бъдещето за малинопроизводителите?
Това е един комплексен въпрос, ние не смятаме, че ще настанат някакви драматични проблеми в тази насока. С или без субсидии малинопроизводството няма да се загуби като производство, а това, че към дадения момент има сравнително добре действащи програми за субсидиране показва, че подпомагането на стратегически важните сектори и производства в България е както предмет на европейско финансиране, така и на държавно. По наше мнение, ако докажем във времето, че нашите продукти са стратегически важни за страната, то може да получим и национално финансиране – всичко е пред нас. 
 
Кои са страните, които се интересуват пряко от нашата продукция?
Основен купувач на българската малина е Германия, Холандия, Белгия, Англия, в последно време има изключително голям интерес и от скандинавските страни, които проявяват наистина огромен интерес към нашето биоземеделие във всичките му форми. Освен това имаме запитвания и от Америка, дори и от Австралия, така че нашите малини са популярни в цял свят. Не малък принос за това е и на БАМ, защото както казах и днес, от 2010 година, ние сме членове на УС на Световната организация по малини, а след дълги дебати и спорове през тази година България спечели домакинството на следващата Световна конференция на малините, която  ще се проведе през 2018 година.
 
Какво да очакваме през 2018 година?
Светилата на малинопроизводството от цял свят да се съберат в България и да видят, че една малка страна има своите изключително големи достойнства и постижения в малинопроизводството, не зависимо от това, че сме почнали малко по-късно развиването в направление индустриално производство на малини.